close
تبلیغات در اینترنت
انتشار دوازدهمین شماره امامت پژوهی با موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر»
آخرین مطالب

اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است...(مقام معظم رهبری)

موضوعات ویژه

 

انتشار دوازدهمین شماره امامت پژوهی با موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر»

انتشار دوازدهمین شماره امامت پژوهی با موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر»

دوازدهمین شماره فصلنامۀ امامت پژوهی همزمان با آغاز بهار، خود را به مهمانی گل‌ها رساند و همدم مخاطبانش در تعطیلات نوروزی گشت.

این شماره از امامت پژوهی که پروندۀ علمی خود را به موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر» اختصاص داده، افزون بر نکته‌ها و یادداشت‌های امامتی...

انتشار دوازدهمین شماره امامت پژوهی با موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر»

انتشار دوازدهمین شماره امامت پژوهی با موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر»

دوازدهمین شماره فصلنامۀ امامت پژوهی همزمان با آغاز بهار، خود را به مهمانی گل‌ها رساند و همدم مخاطبانش در تعطیلات نوروزی گشت.

این شماره از امامت پژوهی که پروندۀ علمی خود را به موضوع «بشارت به ائمۀ اثناعشر» اختصاص داده، افزون بر نکته‌ها و یادداشت‌های امامتی، شامل هفت مقالۀ زیر است:

 اولین مقاله : با عنوان دوازده امام در تورات: «نگاهی نو به بشارت ابراهیم در سفر پیدایش« از آقایان هادی علی تقوی/ محمد قندهاری/ محسن فیض‌بخش، به پیشینۀ این بشارت در کتب مقدس پرداخته و به طور خاص با بررسی نسخه‌های کهن عهد عتیق، به بررسی بشارت خداوند به ابراهیم در آیۀ 20:17 از سفر تکوین عبری و سریانی می‌پردازد.

مقالۀ دوم : «رمزگشایی از تشبیه عددی ائمه به نقبای بنی‌اسرائیل: در حدیث نبوی کعدة نقباء بنی‌اسرائیل» از آقایان امیررضا حقیقت‌خواه/ محمدرضا معینی، نیز با کاوش در سنت دوازده منتخب در ادیان ابراهیمی و با بررسی موردی جایگاه نقبای بنی‌اسرائیل با استفاده از آیات تورات و قرآن، سعی در رمزگشایی از حدیث معروف پیامبر دارد که در پاسخ سؤال از عدد ائمه فرمودند: «الاثناعشر، کعدة نقباء بنی‌اسرائیل.»

مقالۀ سوم : «حدیث بشارت رسول خدا به دوازده امام در متون اهل سنت» از علی کورانی، به جست‌وجو و بررسی شواهدی می‌پردازد که حاکی از جلوگیری از نقل صحیح و کامل بشارت پیامبر به امامان پس از خود است که محتملاً شامل ویژگی‌های دقیق‌تری از این امامان بوده است.

مقالۀ چهارم : برخی از این ویژگی‌ها، در لابلای احادیث باقیمانده در میراث اهل سنت قابل پی‌جویی است که مقالۀ چهارم: «شناخت و تمییز امامان حق از امامان جور بر پایۀ شاخصه‌ها با محوریت ائمۀ اثناعشر» از کریم مؤمنی، متکفل این امر است.

مقالۀ پنجم : «بررسی قدمت احادیث دوازده امام در الکافی» از رضا قربانی، با منبع یابی روایات باب «الائمة اثناعشر» در الکافی، اصالت و قدمت داده‌های این باب را محک زده و برخی از اشکالات مطرح شده دراین باره را پاسخ می‌گوید.

دو مقالۀ آخر به طور خاص به اشکالات مرتبط با دو روایت از همین باب پرداخته‌اند.

مقالۀ ششم : «جستاری در باور زیدیه متقدم به اخبار امامان اثناعشر؛ نمونۀ موردی ابوالجارود» از سید محمدرضا لواسانی، با بررسی شواهد تاریخی متعدد، سعی در راستی آزمایی گزارش ابوالجارود از حدیث لوح )حدیث نهم این باب) داشته و از این رهگذر، تصور مرسوم از باور زیدیان متقدم را به چالش کشیده است.

علاوه بر این، حدیث نخست از این باب الکافی نیز با پرسش‌های گوناگونی مواجه شده است.

مقالۀ هفتم : «حدیث شهادت خضر بر دوازده امام: بررسی اصالت و نحوۀ انتقال از اصول اولیه به جوامع حدیثی» از محمد قندهاری، با روش‌شناسی برقی در بخش کتاب العلل از المحاسن، کوشش کرده است تا به چرایی تفاوت‌های سندی و متنی نقل این حدیث در المحاسن با الکافی و دیگر منابع نقل این خبر بپردازد.

 

بخش نکته‌ها و یادداشت‌های امامتی، شامل پنج نوشتار به قرار ذیل است:

1- بررسی احادیث موهم سیزده امام در الکافی؛ دکتر منصور پهلوان.
2- چند نکته در معنای حدیث «امر به دعای فر ج»؛ عبدالرسول یزدی نژاد.
3- گزارش یک نشست علمی دربارۀ حدیث «مدینة العلم» سلطانیۀ زنجان، جمعه 23 ربیع‌الآخر 710 هـ ق؛ عبدالحسین طالعی.
4- گزارشی از مناقب آسمانی امام نیکان؛ عبدالحسین طالعی. این نوشتار کتاب اللؤلؤ الوهاج فی مناقب امیرالمؤمنین لیلة المعراج نوشتۀ سید محمد معلم را شناسانده است.
5- نگاهی به کتاب الشافی فی الامامة؛ سمیه خلیلی آشتیانی.

شایان ذکر است که چکیده مقالات به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی آمده است.

از سوی دیگر ساختار شکلی مجله هم، به ساختار علمی – پژوهشی بنا شده و احتمالا در آیندۀ نه چندان دور، برچسب علمی – پژوهشی را نیز بر روی جلد خود، خواهد داشت.

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی