close
تبلیغات در اینترنت
طلبه گرگانی
آخرین مطالب

اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است...(مقام معظم رهبری)

موضوعات ویژه

 

بر آستان فاطمیه - آیت الله سید علی میلانی

بر آستان فاطمیه - آیت الله سید علی میلانی

این نوشتار متن سخنرانی

حضرت آیت الله سید علی میلانی

است که در نشست بر آستان فاطمیه مورخ 1393/12/19

در بنیاد فرهنگی امامت شهر قم انجام شده است.

 
بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): «ان الله یرضی لرضا فاطمه و یغضب لغضبها»

درباره صدیقۀ طاهره (علیها سلام) از جهات عدیده و ابعاد مختلفی باید بحث شود.

از جهتی، صدیقۀ طاهره (علیها سلام) دارای مقاماتی هستند که بر حسب روایاتی که مورد اتفاق فریقین است، از نظر منازل و مقامات با پیغمبر و امیرالمؤمنین (علیه السلام) در اموری مانند ولایت کبری، تفویض امور، شاهد بودن بر جمیع خلایق، واسطه بودن در فیوضات، خلقت قبل از خلق همۀ مخلوقات، علم، عصمت و ... مساوی هستند. نیز در آیاتی مانند آیۀ تطهیر، آیۀ مودت، آیۀ مباهله و امثال این آیات، در مناقب و فضائل، با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمۀ اطهار (علیهم السلام) شریک اند.

از سوی دیگر، نقش صدیقۀ طاهره (علیها سلام) در بقاء اسلام و هدایت امت، باید به دقت موردبررسی قرار گیرد.

موضوع دیگر، مصائبی است که صدیقۀ طاهره (علیها سلام) تحمل کردند. به ویژه با در نظر گرفتن این واقعیت که آن حضرت، ولو فی الجمله، از حوادثی که بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله رخ خواهد داد، اطلاع داشتند؛ زیرا برابر با برخی روایات، جناب جبرئیل مأموریت داشتند حوادث بعد از رحلت رسول الله (صلی الله علیه و آله) را به صدیقۀ طاهره ابلاغ کرده و از امیرالمؤمنین (علیه السلام) عهد صبر گرفته شود؛ و برابر با دسته ای دیگر از احادیث، اگرچه حضرت زهرا (علیها سلام) در آن جلسه حضور نداشتند، ولی باز می توان گفت که به نحو اجمال، از حوادث آینده اطلاع داشتند. پس آنچه روی داد، در جهت بقاء دین و هدایت اهل ایمان بوده است.

مورد دیگر، واقعۀ غصب فدک است که باید مستقلاً به گونه ای تفصیلی موردتحقیق قرار بگیرد. اگرچه پیرامون فدک، بررسی هایی صورت گرفته است، ولی هنوز زوایای دیگری از آن باید مورد کنکاش قرار بگیرد. باید به این پرسش پاسخ داد که آیا صدیقۀ طاهره (علیها سلام) فدک را بِمَا أنَّه مِلکٌ و بِمَا أنَّه شیءٌ و مِن حُطامِ الدنیا، طلب می کردند یا حقیقت دیگری در میان بوده است؟ این پرسشی است که از دیرزمان در رابطه با فدک مطرح بوده و اکنون نیز مخالفین به گونه های متفاوت، آن را ابراز می کنند.

همین امروز طلبه ای از بنده در مورد این شبهه سؤال کرد که اگر فتح خیبر و تصاحب فدک، به واسطۀ جنگ بوده است، پس نمی تواند مِلک رسول الله (صلی الله علیه و آله) باشد؛ بلکه باید به همۀ مسلمین تعلق بگیرد!

در موردی دیگر، کسی پرسید اگر فدک، مِلک صدیقۀ طاهره (علیها سلام) بوده است، پس چرا امیرالمؤمنین (علیه السلام) در زمان خلافتشان آن را پس نگرفته و به حضرت زهرا (علیها سلام) بازنگرداندند؟ و اگر این باغ، ارث حسنین (علیهماالسلام) بوده است، چرا در دوره های بعدی آن را از خلیفۀ وقت، مطالبه نکردند؟ و شبهات و پرسش های دیگری ازاین دست.

شبهات مربوط به واقعۀ حمله به خانۀ صدیقۀ طاهره (علیها سلام) خود باب دیگری است؛ شبهاتی که هم از دیرباز مطرح بوده و هم در این زمان، به انحاء گوناگون پیش کشیده می شود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که اگر ما در پاسخ به این گونه شبهات، به مصادر و روایات عامه استناد می کنیم، نه از جهت نیازمندی ما به داشته های عامه است - امری که برخی به اشتباه و از روی غفلت، حتی در مجامع علمی، به آن دامن زده و در هر موضوع متعلق به اهل بیت (علیهم السلام) به دنبال شاهد صدق آن در صحاح ستّه می گردند! حال آنکه ما بسیاری از صحابۀ رسول الله (صلی الله علیه و آله) باورمند نیستیم، چه رسد به صاحبان صحاح ستّه و دیگر کتب شناخته شدۀ عامه! -؛ بلکه از باب حجت آوری در برابر آن ها با آموزه های خودشان است.

خدا رحمت کند علامه عسگری را؛ ایشان در جلساتی که با هم داشتیم، میگفتند بیشترین ضرری که به اسلام رسیده است، از ناحیهٔ سه کتاب است: صحیح بخاری، سیرهٔ ابن هشام و تاریخ طبری!

پس باید توجه داشت که ما با در دست داشتن احادیث رسیده از حضرات معصومین (علیهم السلام) از هرگونه آموزه ای که از طریقی غیر از طریق این ذوات مقدّسه برسد، بی نیازیم.

متأسفانه ازآن رو که برخی از کم اندی شان و غافلان درون شیعی، نسبت به برخی مصادرمان چون کتاب شریف بحارالانوار، کم لطفی کرده اند، برخی چنین گمان می کنند که نمی توان در مباحث علمی به این کتاب رجوع کرد!

کتاب دیگری که وضعی شبیه بحارالانوار دارد، کتاب سلیم بن قیس هلالی است که بنده چندی پیش، برای تحقیق پیرامون برخی از وقایع مربوط به صدیقۀ طاهره (علیها سلام)، از این کتاب استفاده کردم.

لازم است به فرزندان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) بیاموزیم که دربارۀ مباحث درون شیعی، باید به مصادر و منابع خود تکیه کنیم؛ نه داشته ها و آموزه های عامه.

موضوع مهم دیگر در خصوص صدیقۀ طاهره (علیها سلام) بحث تبرّی از دشمنان ایشان است. ماجرای هجوم به خانۀ حضرت زهرا (علیها سلام) مشتمل بر جهات عدیده ای است که به نظر من در رأس آن، مسئلۀ ظلم است. هیچ احدی در عالم نمی تواند انکار کند که در قضایای هجوم به خانۀ امیرالمؤمنین (علیه السلام) ظلم صورت گرفته است؛ و احدی نمی تواند ظلم را توجیه کند؛ ظلم در هر دین، مسلک، مذهب، کشور و امتی قبیح است؛ عقل هر عاقلی، من الاولین و الاخرین، حکم می کند که ظلم و ظالم مذموم است و باید از آن تبرّی جست؛ از هر کس که سربزند؛ بر هر کس که وارد شود؛ در هر زمان و هر مکانی که باشد؛ به هر مناسبتی که باشد؛ و به هر مقداری که باشد.

تبرّی از ظالم و ظلم او، علاوه بر عقل، حکم شرع نیز هست؛ اگر حکم شرع در اینجا مولوی باشد، چه بهتر؛ و اگر ارشادی به حکم عقل باشد، باز هم حکم شرعی خواهد بود.

 نمی توان از یک انسان آزاده، چه رسد به شیعه، توقع داشت که نسبت به ظلم، به طور عام، و وقایع مربوط به صدیقۀ طاهره (علیها سلام)، به طور خاص، بی تفاوت باشد. نمی توان از او انتظار داشت که به هر بهانه ای از تبرّی کوتاه بیاید.

اما اگر مقصود آن است که همان گونه که تبرّی جستن از ظالمین، عقلاً و نقلاً واجب است، تقیه نیز واجب است، و در عین تبرّی و اظهار تنفر، جانب تقیه هم مراعات شود، امری درست و متین است.

مطلب دیگری که لازم می دانم عرض بکنم، مسئلۀ تقریب بین مذاهب است؛ گفتیم تقریب و نه وحدت و اتحاد؛ زیرا این دو اخیر، امکان ندارد. آنچه قابل قبول است، تقریب بین مذاهب است؛ و این که کاری کنیم تا این اختلاف و تفرّق و تشتّت برطرف شده و یا لااقل بیشتر نشود. تقریب بین مذاهب، نباید در حد یک شعار مطرح شود؛ بلکه باید در جوامع علمی، عده ای کاردان و کارشناس بنشینند و کتاباً و سنتاً و عقلاً، راهی قابل قبول برای تقریب بین مذاهب تصویب کنند؛ و چون فرض آن است که کارشناس بوده و دلسوز و خیرخواه اسلام و مسلمین هستند، نظرشان موردقبول واقع خواهد شد و بر همۀ مسلمین لازم است تا به نظر آن ها ملتزم شوند.

 اما نکتۀ مهمی که نباید از آن غافل باشیم، اختلاف افکار و آراء کارشناسان در گذشته و حال است. پس باید به این پرسش مهم پاسخ دهیم که آیا خود پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از اختلاف احتمالی میان امت اسلام باخبر بودند یا نه؟ و اگر آری، آیا خود ایشان راهی برای برطرف شدن این مشکل، ارائه کرده اند یا خیر؟ با رجوع به احادیث رسیده از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، خواهیم دید که آن حضرت، مکرر در مکرر، برای جلوگیری از اختلاف و تشتّت امت اسلامی، ارائۀ طریق کرده و علل و منشأ پیدایش این تفرق را بیان نموده اند؛ بنابراین کارشناسانی که در این امور صاحب نظر هستند، اگر بنا است در خصوص رفع اختلاف امت اسلامی تصمیم بگیرند، لازم است به احادیثی که از خود پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در این زمینه وارد شده و سنداً و متناً موردقبول همۀ مذاهب اسلامی است، مراجعه کرده و آن احادیث را سرلوحۀ کار خویش قرار دهند.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی